περί..

Σκοπός του Εργαστηρίου Περιβάλλοντος και Χωρικού Σχεδιασμού είναι η ανάπτυξη έρευνας και η υποστήριξη του διδακτικού έργου του Τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σε θέματα Ολοκληρωμένης Προσέγγισης στον Χωρικό Σχεδιασμό.

Θεσμοθετημένο εργαστήριο του Τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης από το 2003 [ΦΕΚ Α’ 98, 29/04/2003].

Το Εργαστήριο καλύπτει θέματα που σχετίζονται με:

• την περιβαλλοντική διάσταση του χωρικού σχεδιασμού,
  • τη σχέση της πολιτικής για το περιβάλλον με την πολεοδομία και χωροταξία,
  • τον σχεδιασμό για τα ανθρώπινα και φυσικά οικοσυστήματα γενικά και ειδικά, όπως για παράδειγμα σε πεδία που αφορούν σε:
    • ολοκληρωμένη διαχείριση παράκτιων περιοχών,
    • ολοκληρωμένη διαχείριση λεκανών απορροής,
    • βιώσιμη τουριστική ανάπτυξη,
    • ολοκληρωμένη ανάπτυξη σε νησιωτικές περιοχές.
    • τον σχεδιασμό για τη Βιώσιμη ανάπτυξη στον εθνικό, Μεσογειακό και Ευρωπαϊκό χώρο.

Ιδιαίτερη έμφαση δίδεται στην χρήση των τεχνολογιών της πληροφορικής και στην ανάπτυξη εργαλείων και μεθόδων που υποστηρίζουν την ολοκληρωμένη προσέγγιση στον χωρικό σχεδιασμό με έμφαση στη περιβαλλοντική διάσταση όπως πχ. ανάπτυξη περιβαλλοντικών σεναρίων, ανάλυση φέρουσας ικανότητας, στρατηγική περιβαλλοντική εκτίμηση, χωρικά συστήματα στήριξης αποφάσεων κλπ.

Υπηρεσίες

Προσφέρονται υπηρεσίες σε δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς που αφορούν σε:

• Προδιαγραφές κατάρτισης σχεδίων ολοκληρωμένης τουριστικής ανάπτυξης για οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης
  • Συμβουλευτικές υπηρεσίες διαχείρισης παράκτιου χώρου σε φορείς που ασχολούνται με την τουριστική ανάπτυξη και το χωρικό σχεδιασμό
  • Παροχή υπηρεσιών για θέματα Ολοκληρωμένης Διαχείρισης Παράκτιας Περιοχής και στρατηγικής Χρήσεων Γης στον παράκτιο-νησιωτικό χώρο.

Σύνδεσμοι

Μάριος Χαϊνταρλής

Διευθυντής - Eπίκουρος καθηγητής

Εικοσαετή εμπειρία στο θεσμικό πλαίσιο χωρικού σχεδιασμού καθώς και σε θέματα νομικής ασφάλειας επενδύσεων πολλαπλών μορφών

Κωνσταντίνος Λαλένης

Καθηγητής

Πολυετή εμπειρία σε ζητήματα συμμετοχής και διακυβέρνησης στο αστικό σχεδιασμό, επεξεργασία θεσμικών πλαισίων, σε πρακτικές σχεδιασμού και σε αστικά δίκτυα

Ευάγγελος Ασπρογέρακας

Επίκουρος Καθηγητής

Ανέστης Γουργιώτης

Επίκουρος Καθηγητής

Πολύχρονη εμπειρία στην παρακολούθηση και αξιολόγησης Χωροταξικών Σχεδίων εθνικής και περιφερειακής κλίμακας

Παναγιώτης Πανταζής

Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό [ΕΔΙΠ]

Πολύχρονη εμπειρία στον χωροταξικό και πολεοδομικό στρατηγικό σχεδιασμό με χρήση σε μεθόδων χαρτογραφικής αναπαράστασης και ποσοτικές μεθόδους ανάλυσης του χώρου.

Αντώνιος Σηφάκης

Ερευνητικός συνεργάτης

Δικηγόρος, Δρ. Νομικής – Νομικός Περιβάλλοντος. Σπουδές: LL.M. στο Δίκαιο του Περιβάλλοντος. Πανεπιστήμιο Aberdeen Μ. Βρετανίας, Ph.D. στο Δίκαιο του Περιβάλλοντος. Πανεπιστήμιο Kent Μ. Βρετανίας. Διδάσκων Δικαίου του Περιβάλλοντος στο Τμήμα Οικολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Αιγαίου.